Letné horúčavy treba tráviť v tieni – postavte si na záhrade altánok!

Nie je nič krajšie, ako teplý letný podvečer strávený v kruhu rodiny alebo priateľov, pri dobrom jedle a pití, uprostred krásnej záhrady. Ak o niečom takom snívate, pravdepodobne budete potrebovať zimnú záhradu alebo záhradný altánok, ktorý na posedenia bude slúžiť – pozrite si naše tipy a triky, ako si taký altánok rýchlo a jednoducho postaviť!

Letné horúčavy treba tráviť v tieni – postavte si na záhrade altánok!
(zdroj: unsplash.com)

Lokácia je najdôležitejšia

Ako prvé sa určite budete zamýšľať nad tým, kam altánok v záhrade umiestniť. V prvom rade by to určite malo byť blízko domu, pretože to najviac oceníte pri prenášaní riadu alebo akéhokoľvek zariadenia z interiéru.

Nezabudnite umiestniť svoj altánok blízko zdroja elektriny. Budete v ňom predsa chcieť grilovať alebo si púšťať hudbu. Je jednoduchšie na to myslieť vopred, než sa následne prekopávať k najbližšie zdroju.

Altánok by nemal byť ani blízko susedovho plotu. Nie je to len z toho dôvodu, aby vám doňho počas grilovačiek a osláv nenakúkal, ale aj preto, že si pokazíte výhľad na vlastnú záhradu a zbytočne ho môžete v neskorších hodinách vyrušovať.

Všetko, čo potrebujete na vybavenie svojho altánku po postavení, si môžete kúpiť výhodne a online vďaka týmto zľavám a kupónom.

Materiál a náradie

Možno si ešte vôbec nie ste istí, aký altánok budete chcieť – náradie si však môžete nakúpiť kedykoľvek, pretože je viac, než isté, že budete určite potrebovať lopatu, hrable, vodováhu, meter, miešačku, fúrik, motorovú pílu, skracovačku, akumulátorový skrutkovač, kladivo, kliešte, miešadlo, kelňu a stierku. Ak sa v nakupovaní náradia vôbec nevyznáte, pozrite sa na https://www.recenzienaradia.sk/.

Čo sa týka materiálu, aj v tomto smere je dobré pripraviť sa vopred. Zídu sa vám hranoly, dosky, fošne, betón, armatúra do betónu, oceľové kotvy, spojovací materiál, šindeľ, náter, odkvap aj oplechovanie.

Aby ste nemuseli altánok každý rok opravovať, mali by ste si na jeho základ vybrať predovšetkým rovnú plochu. Ak je vaša záhrada v kopci, nemusíte zúfať. V tom prípade môžete altánok postaviť na betónových pätkách, ktoré sa dajú jednoducho umiestniť aj na terasovitý pozemok.

Drevo alebo kameň?

Na podklad je tiež potrebné vybrať dobrý materiál. Nič nepokazíte, ak na to využijete štrk s priemerom 16-32 milimetrov. Dobrý je aj prírodný kameň, musí však byť čo najodolnejší (nie pieskovec, ani vápenec). Ak chcete mať v altánku drevenú podlahu, je potrebné uložiť ju na betónovú platňu, inak by drevo mohlo zhniť.

Na materiál samotného altánku sa však najviac hodí práve drevo ako prírodný materiál. Najlepšie je použiť smrek – je ľahký, cenovo dostupný a dostatočne odolný.

Rozhodnúť by ste sa mali aj v tom, či bude váš altánok otvorený, alebo uzavretý – najmä na veternejších plochách oceníte opláštenie altánku. Opäť sa hodí smrekový obklad, ale aj zrubový, prípadne kombinácia kameňa a dreva.

Keď svoj vysnívaný altánok dostaviate, je načase ho začať zútulňovať. Dnes už altánok zďaleka nie je iba o stoličkách a stole. Ak tam chcete tráviť tam dlhé večery s rodinou či priateľmi, zíde sa vám elektrické osvetlenie. Ďalším vítaným spríjemnením môže byť kozub, elektrický gril či reproduktory. A už len skvelý letný drink do ruky a môžete oddychovať! Recepty na letné drinky, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.